Muzeum szczecińskiej pocztówki

Moje zdjęcie
Szczecin, Zachodniopomorskie, Poland
Zapraszamy serdecznie do Muzeum Szczecińskiej pocztówki. W muzeum będą zaprezentowane pocztówki wydane ze Szczecinem w tle po 1945 roku aż do dziś.

niedziela, 11 stycznia 2015

Pocztówki z podatkiem na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy, czyli cały naród buduje stolicę.

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy (skrót: SFOS) – fundusz utworzony w 1945 w celu wsparcia odbudowy wojennych zniszczeń Warszawy.  Fundusz był ogólnokrajowy, pieniądze były pozyskiwane z opodatkowania wszystkich pracujących. Podatek wynosił 0,5% bieżących zarobków. Dodatkowo opodatkowano niektóre produkty np. wódkę oraz pobierano dochody z imprez kulturalno-artystycznych.

Od końca lat 50. XX wieku przeznaczenie środków gromadzonych przez Fundusz rozszerzono na odbudowę innych obiektów w kraju, nie tylko sportowych, na przykład mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi, Stare Miasto w Gdańsku, Ratusz i Starówka w Poznaniu,częściowo Wawel, zabytki Szczecina, Sandomierza, Kazimierza na Wisłą, Sandomierza i Lublina zmieniając w związku z tym także nazwę funduszu naSpołeczny Fundusz Odbudowy Stolicy i Kraju (SFOSiK).

żródło Wikipedia

Za złotówki na SFOS
Tytuł pełny: Za złotówki na SFOS. Społeczny fundusz odbudowy Warszawy. Z tematu kroniki 38 "Odbudowa Warszawy". Data wydania 26-09-1951r.
http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/6826

Pocztówki z podatkiem na odbudowę stolicy wydawało wydawnictwo PTTK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz