Muzeum szczecińskiej pocztówki

Moje zdjęcie
Szczecin, Zachodniopomorskie, Poland
Zapraszamy serdecznie do Muzeum Szczecińskiej pocztówki. W muzeum będą zaprezentowane pocztówki wydane ze Szczecinem w tle po 1945 roku aż do dziś.

niedziela, 22 lutego 2015

#176 Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich


Szczecin - Zamek Książąt Pomorski

fot. Albert Matysiak


Wydawnictwo: ARTNUVO (www.artnuvo.pl)

numer nadany pocztówce 06

"Zegar, który do dziś zdobi wieżę głównego dziedzińca szczecińskiego zamku, powstał w 1693 roku. Mechanizm miał uczcić zwycięstwo Szwecji nad Branderburgią. Zaprojektował go Johann von Goethe, a wykonał Kaspar Nitardy. Efektowne dzieło pozwoliło zegarmistrzowi z Drawska Pomorskiego uzyskać tytuł mistrzowski.
Zegar do dziś budzi zaciekawienie. Zielona maska porusza oczami podążając za wędrującą wskazówką godzinową. Data na zegarze jest pokazywana w otwartych ustach. Zegar wybija sygnał dźwiękowy przypisany do pełnej godziny i kolejnych mijających kwadransów. Nad tarczą jest umieszczona kula, która pokazuje aktualną fazę księżyca. Z kolei na tarczy zegara do dziś widoczne są dwa lwy z okresu szwedzkiego.
Budowa czasomierza odbyła się pod koniec XVII wieku, ale na jego tarczy widnieją dwie zupełnie inne daty: pierwszej modernizacji - 1736 rok - oraz kompleksowego remontu - 1864 rok.
Teraz zegar jest napędzany mechanizmem zamontowanym w latach 1978-79. Jest on kopią mechanizmu, który zniszczyły alianckie bomby podczas nalotów w 1944 roku.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-odkrycie-po-latach-autor-xvii-wiecznego-zegara-zamku-ksiazat,nId,596049#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome "


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz